Membrany i folie w budownictwie

Membrany dachowe, nazywane również foliami dachowymi, to nowoczesne i bardzo często wykorzystywane w budownictwie materiały. Z powodzeniem zastępują one papę układaną pod określone pokrycie dachowe. Membrany dachowe są o wiele prostsze w montażu, bardziej ekonomiczne i mniej ważą. Te wszystkie wymienione tutaj właściwości sprawiają, że membrany i folie są wykorzystywane do zabezpieczania poddaszy oraz do tworzenia warstwy izolacji termicznej przed wodą. Dodatkowo folie w budownictwie chronią bardzo dobrze przed wilgocią, wiatrem oraz kurzem. Z tego artykułu dowiesz się, jakie są rodzaje membran i folii w budownictwie oraz jakie są ich najważniejsze zalety. Zachęcamy do uważnej lektury!

Folia sunflex

Co to są folie dachowe?

Właściwie skonstruowany dach jest złożony z kilku warstw. Jedną z nich jest folia dachowa wstępnego krycia. Jej najważniejszą funkcję jest ochrona przed zawilgoceniem. Folia wstępnego krycia jest również odpowiedzialna za prawidłową izolację pokrycia. Folia dachowa jest prosta do ułożenia, dosyć tania i zmniejsza ciężar więźby. Dobranie odpowiedniej folii na dach jest tak naprawdę mało skomplikowane. Żeby wybrać właściwy rodzaj, to powinieneś przeczytać parametry folii znajdujące się na jej opakowania. To sprawi, że zapewnisz sobie jak najlepszą przenikalność pary. Za tym idzie zahamowanie skraplania się wody i zawilgocenia wełny mineralnej.

Folie wstępnego krycia (FWK) to tak zwane folie paroprzepuszczalne. Używa się ich tylko na dachach skośnych. Folie tego rodzaju chronią ocieplenie przed zawilgoceniem oraz przed zalaniem pokrycia dachowego. Wyróżniają się różnym poziomem przepuszczalności.

Jaka folia pod ogrzewanie podłogowe będzie odpowiednia?

Najważniejsze jest to, żeby ogrzewanie podłogowe było bardzo starannie wykonane i perfekcyjnie zamontowane. Równie ważne są wszystkie dodatkowe elementy. Jednym z nich jest folia pod ogrzewanie podłogowe. Jest najważniejszą funkcją jest zabezpieczenie całego systemu grzewczego przed występowaniem wilgoci.

Folia pod ogrzewanie podłogowe jest nie tylko bardzo dobrą izolacją termiczną, ale również pomaga rozprawić się ze wszystkimi nierównościami znajdującymi się na podłodze. Jeżeli zdecydujesz się na położenie tak zwanej podłogi pływającej, to wykorzystanie folii pod podłogówkę zapewni wspaniałą izolację akustyczną. Folia pod ogrzewanie podłogowe powinna być trwała, wytrzymała i atrakcyjna pod względem cenowym.

Jakie właściwości ma folia aluthermo?

Folia aluthermo to pierwszy, cienki, wieloodbiciowy system izolacji wielowarstwowej w całości zgrzany termicznie. Ten rodzaj folii jest złożony z aż siedmiu warstw. Łącznie mają one grubość tylko jednego centymetra. Bardzo dobrze będą się sprawdzały w postaci cienkiej izolacji termicznej podłogi lub folii termoizolacyjnej na poddaszu:

  • ma niewielką grubość i co za tym idzie, zajmuje bardzo mało miejsca,
  • doskonale chroni przed przedostawaniem się zimna lub nadmiernym nagrzewaniem się w środku budynku bez względu na to, jakie warunki atmosferyczne panują na zewnątrz.
  • Folia aluthermo doskonale się sprawdzi w zastępstwie na przykład wełny mineralnej.

Folia aluthermo ma współczynnik przenikania U = 0,175, R = 5,7 m2K/W, co odpowiada izolacyjności do 20 cm wełny mineralnej.

Co to są membrany dachowe?

Membrana dachowa to wysokoparoprzepuszczalna folia wstępnego krycia (w skrócie FWK). Umieszcza się ją na konstrukcji dachowej. Standardowo wprost na krokwiach lub wiązarach dachowych. Jednak tylko wtedy, gdy więźba jest prefabrykowana. Zadaniem membrany dachowej jest ochrona przed zawilgoceniem. Wilgoć może się dostać pod pokrycie dachowe. Może to być przykładowo woda opadowa lub śnieg wpychany pod pokrycie dachowe przez wiatr.

Folia aluthermo

Pianka dźwiękochłonna

Pianka dźwiękochłonna to inaczej gąbka akustyczna lub pianka wygłuszająca. Jest ona chętnie kupowana przez firmy, przez artystów oraz osoby pracujące w domu, na przykład w trybie zdalnym. Aby pianka dźwiękochłonna mogła spełniać swoją funkcję, to musi być prawidłowo zamontowana.