Co to są płyty PIR?

Płyty PIR to materiał termoizolacyjny wykorzystywany w nowoczesnym budownictwie. Odznaczają się one lepszymi właściwościami niż popularny styropian czy wełna mineralna. Ich parametry sprawiły, że znalazły duże pole zastosowań. Co warto wiedzieć o płytach PIR?

pojedyncza płyta pir

Czym są płyty PIR?

Płyty PIR, czyli poliizocyjanuratowe, to materiał termoizolacyjny. Są utwardzoną pianką poliuretanową o zamkniętej strukturze mikroporów. Wyróżnia je niski deklarowany współczynnik przewodzenia ciepła. Dostępne są w standardowych rozmiarach 120 x 60 cm oraz 120 x 240 cm, jednak niektórzy producenci oferują możliwość wykonania płyt PIR na indywidualne zamówienie – o maksymalnej szerokości 120 cm oraz długości 1200 cm.

Najpopularniejsze wykończenia boków płyt poliizocyjanuratowych:

  • FIT – frez płaski,
  • TAG – frez pióro-wpust,
  • LAP – frez schodkowy, inaczej na zakładkę.

Rodzaje płyt PIR:

Zalety płyt PIR

Płyty PIR mają szereg zalet, które zostały docenione przez współczesne budownictwo. Na uwagę zasługują przede wszystkim właściwości przeciwogniowe. W razie pożaru długo zachowują swoje właściwości konstrukcyjne – aby nastąpiło złamanie łańcuchów związku chemicznego, temperatura musi osiągnąć 300°C. Dzięki temu mamy więcej czasu na reakcję, walkę z płomieniami oraz ewakuację z płonącego budynku.

Dodatkowo podczas pożaru na płycie PIR tworzy się zwęglona powłoka. Dzięki niej ogień ma utrudnione zadanie, aby przedostać się do dalszych części budynku. Właściwości przeciwogniowe sprawiają, że jest to rozwiązanie szczególnie rekomendowane podczas wykończeń dachu.

Nawet cienkie warstwy płyt PIR zapewniają wysoką izolacyjność, skutecznie zastępując styropian oraz wełnę mineralną. Wyróżnia je niski współczynnik przewodzenia ciepła (λD = 0.022 W/mK).

Rozwiązanie to odznacza się niską wagą, co jest dodatkowym atutem podczas transportu. Pomimo swej lekkości płyty PIR charakteryzują się dużą wytrzymałością i są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Zapewniają ochronę przed działaniem ptaków i kun, a także takich czynników jak: wilgoć, bakterie i pleśń. Płyty poliizocyjanuratowe są odporne na rozciąganie i ściskanie oraz działanie wielu popularnych rozpuszczalników stosowanych w budownictwie.

Można je poddawać recyklingowi, dzięki czemu w mniejszym stopniu wpływają na środowisko naturalne niż inne materiały termoizolacyjne.

Zastosowanie płyt poliizocyjanuratowych

Już w drugiej połowie XX wieku pianka PIR była wykorzystywana do celów militarnych oraz przy realizacji programów kosmicznych. W latach 70. ubiegłego wieku w USA zaczęto z niej produkować płyty izolacyjne. W Polsce pojawiły się one w latach 90. i powoli zaczęły zyskiwać na popularności.

Obecnie płyty PIR mają szerokie zastosowanie w budownictwie. Zyskują na popularności zarówno podczas nowych realizacji, jak i przy remoncie starych budynków.

Wykorzystywane są m.in.:

  • Podczas wylewania posadzek. W tym przypadku szczególnie rekomendowane jest wykorzystanie wysokiej jakości materiałów, aby zmniejszyć ryzyko wykonywania napraw. Wiązałoby się to bowiem z koniecznością zrywania podłóg i kuciem posadzki. Dzięki temu, że płyty są cienkie, pomagają obniżyć wysokość posadzki, co ma szczególne znaczenie w dopasowaniu jej do istniejących elementów (np. drzwi).
  • Płyty PIR wykorzystywane są do izolacji ścian. Sprawdzają się zarówno w przypadku murów szczelinowych, jak i dwuwarstwowych. Dzięki doskonałym właściwościom płyta PIR o grubości 15 cm z powodzeniem może zastąpić styropian o grubości 25 cm. To natomiast zmniejsza grubość warstwy izolacyjnej i pozwala ograniczyć ilość obróbek. Cienka warstwa zapewnia również odpowiednią dyfuzję pary wodnej ze ścian.
  • Jest to rozwiązanie coraz częściej wykorzystywane w konstrukcjach dachów. Dzięki temu, że są one lekkie, cała konstrukcja waży mniej. Płyty PIR sprawdzają się zarówno w przypadku dachów spadzistych, jak i płaskich.
  • Ponadto płyty poliizocyjanuratowe polecane są jako izolacja cieplna: tarasów, balkonów, fundamentów oraz ścian działowych.

Płyty PIR już od dawna są popularne w Stanach Zjednoczonych. Coraz częściej wybierają je również inwestorzy z Europy, w tym z Polski. Właściwości tego materiału izolacyjnego sprawiają, że znalazł on szerokie pole zastosowań zewnątrz i na zewnątrz budynków.