Jakie opinie mają płyty PIR? Do jakich celów wykorzystują je użytkownicy? Czy jest to dobra alternatywa dla ocieplania budynku styropianem lub wełną? Postaramy się znaleźć odpowiedzi na wszystkie postawione tutaj pytania.
Czy płyty PIR są oszczędnością?
Obecnie inflacja naprawdę szaleje. Dlatego każdy stara się jak najwięcej zaoszczędzić. Rosną koszty nie tylko utrzymania, ale również budowy domu. Z tego względu osoby, które decydują się na wybudowanie nieruchomości od podstaw, próbują zaoszczędzić na ogrzewaniu. Nie jest to proste, ponieważ ceny gazu i energii elektrycznej również drastycznie rosną. Prognozy pod tym względem nie ją optymistyczne. Dlatego wiele osób, aby lepiej kontrolować ilości zużytej energii w gospodarstwie domowym decydują się na ocieplenie domu płytami PIR. Jakie są opinie na temat płyty PIR?
Płytami PIR zainteresowałem się w momencie, gdy poszukiwałem energooszczędnego rozwiązania, które pozwoliłoby mi zmniejszyć ogólne koszty ogrzewania domu. Udało mnie się ograniczyć zużycie wody użytkowej przez połączenie połączenia fotowoltaiki z pompą ciepła. Mam szczelne okna i drzwi. Zainstalowałem nowoczesne ogrzewanie płaszczyznowe i zatroszczyłem się o właściwą izolację termiczną. W tym ostatnim w bardzo dużym stopniu pomogły mi właśnie płyty PIR. Zdecydowanie polecam je każdemu, kto buduje dom w tych niepewnych czasach. Muszę tutaj dodać jeszcze, że według mnie płyty PIR są doskonałą alternatywą dla ocieplania domu styropianem lub wełną.
— Karol Wielowiejski, Raszyn
Czy poliizocyjanurat zapewnia odpowiednią termoizolację budynku?
Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, trzeba najpierw wiedzieć, czy jest w ogóle ta termoizolacja. Polega ona na odpowiednim zabezpieczeniu tych obszarów, które są w największym stopniu narażone na utratę ciepła. Mamy tutaj na myśli przede wszystkim dach oraz odsłonięte ściany budynku. Dzięki termoizolacji można stworzyć wokół domu bariery, które zapewniają odpowiedni komfort cieplny. Jaką rolę mają w tym płyty PIR? Co mówią na ten temat ich użytkownicy?
Nigdy nie byłem taką osobą, którą jest łatwo przekonać do nowoczesnych rozwiązań. Jednak przy budowie domu zrozumiałem, że tradycyjne metody ocieplania budynków się u mnie zwyczajnie nie sprawdzą. Dlatego zdecydowałem się na zakup płyt PIR z welonem szklanym. W moim domu wreszcie panują przyjemne dla człowieka temperatury! Ocieplenie płytami PIR spowodowało, że w zimne dni, ciepło znajdujące się wewnątrz nieruchomości z niej nie ucieka. Natomiast, gdy na zewnątrz jest upalnie, to mój dom staje się najlepszą ochroną przed gorącym powietrzem.
Oczywiście, jako kompletny laik, nie kupowałem tego rodzaju płyt termoizolacyjnych w ciemno. Najpierw poradziłem się sklepu, w którym kupowałem płyty PIR. Jego pracownicy pomogli mi w dobraniu właściwych płyt o odpowiednich parametrach. Dzięki temu, mój dom jest idealnie chroniony przed warunkami panującymi na zewnątrz. Muszę tutaj jeszcze wspomnieć o tym, że po roku użytkowania domu, zauważyłem, że koszty jego ogrzewania są niższe. Oczywiście w porównaniu do budynku, w którym wcześniej mieszkałem. Dlatego mogę potwierdzić, że prawidłowo wykonana termoizolacja pozwala naprawdę sporo zaoszczędzić. Nie muszę już inwestować w żadne wentylatory, czy wiatraki, aby schłodzić powietrze w pomieszczeniach. Natomiast w sezonach grzewczych nie muszę już tak intensywnie ogrzewać mojego domu. Ja jestem bardzo zadowolony z płyt PIR. Sprawdź, czy u Ciebie również będzie to dobre rozwiązanie.
— Zbigniew Rodowicz, Łomża
Jakie są opinie na temat płyty PIR w kontekście uniknięcia pleśni na ścianach?
Pleśń i wilgoć to dwa problemy bardzo często spotykane w starych lub źle ocieplanych domach. Czy płyta PIR będą w stanie sobie z nimi poradzić? Zobaczmy opinie na temat płyt PIR.
Gdy ociepliłem mój stary dom płytami PIR, to zauważyłem kilka korzyści jednocześnie. Na pewno udało mnie się całkiem sporo zaoszczędzić na ogrzewaniu oraz na klimatyzacji. Dodatkową zaletą było to, że uniknąłem pleśni na ścianach.
— Lech Czarnecki, Lidzbark Warmiński
Patrzymy na te opinie. Wniosek jest prosty. Płyty PIR to oszczędność i wygoda. Niezależnie od tego, czy masz nowy, czy starszy dom do ocieplenia.