Płyta PIR – wady i zalety

Gdy czytasz o tych płytach, to w pierwszej chwili może Ci się wydawać, że jest to materiał ociepleniowy bez wad. W życiu nie ma ideałów. Tak jest również i w tym przypadku. Musisz mieć świadomość, że budownictwo przez cały czas się rozwija. Powstają nowe, jeszcze bardziej innowacyjne technologie. To, co było już wymyślone wcześniej, jest unowocześniane specjalnie po to, żeby dopasować się w jak największym stopniu do potrzeb ludzi. Te wszystkie stwierdzenia odnoszą się oczywiście również do pianki PIR, czyli poliuretanowej. Jest ona wykorzystywana do wykonywania systemów termoizolacji. Jest to pianka z rdzeniem z poliizocyjanuratu stosowana w okładzinach różnego typu. Z każdym rokiem staje się ona coraz bardziej popularnym materiałem ociepleniowym.

zalety płyty PIR

Jakie są zalety płyt PIR?

Najważniejszą zaletą płyt poliuretanowych jest wyjątkowo niski współczynnik przewodzenia ciepła. Dzięki temu charakteryzuje się ona bardzo dobrą termoizolacją przy położeniu warstwy izolującej o niewielkiej grubości. Ten materiał ociepleniowy wyprodukowany z pianki poliuretanowej wyróżnia się najlepszym współczynnikiem przewodzenia ciepła spośród wszystkich obecnie dostępnych na rynku. Sprawia to, że skuteczność izolacji jeszcze się zwiększa. Jest to gwarancją jeszcze lepszej ochrony przed działaniem niekorzystnych zewnętrznych warunków atmosferycznych.

Pomocne w likwidowaniu mostków termicznych

Zastosowanie płyt PIR pomoże Ci również w pozbyciu się mostków termicznych. Dodatkowo grubość ocieplenia jest niższa, niż w przypadku, gdybyś użył do ocieplenia domu tradycyjne materiały. Ta informacja będzie dla Ciebie korzystna szczególnie wtedy, gdy musisz wykonywać ocieplenie od środka pomieszczeń. Wtedy każdy centymetr przestrzeni mniej staje się dramatem. Płyta PIR jest materiałem ociepleniowym, posiadającym konkretne właściwości:

  • bardzo dużą sztywności,
  • odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne.

Warto tutaj wspomnieć również o tym, że płyty będą odpowiednie do wykonywania nakrokwiowej izolacji cieplnej. Ta informacja jest szczególnie ważna, gdy chcesz lepiej pokazać w budynku więźbę dachową. Ocieplenie z płyt poliuretanowych wykonuje się bardzo szybko. To natomiast sprawia, że wykończenie całego domu również trwa krócej.

Ze względu na to, że płyty ociepleniowe poliuretanowe są bardzo sztywne, to nie musisz już dodatkowo deskować dachu. To wszystko powoduje, że płyty PIR są odpowiednie między innymi do każdego rodzaju kątów nachylenia połaci dachowej. To jeszcze nie są wszystkie plusy płyt poliuretanowych. Szybko przechodzimy, więc dalej.

Płyty bardzo wytrzymałe na ściskanie i na rozciąganie

Żeby odkształcić płytę poliuretanową o dziesięć procent, to jesteś zmuszony przyłożyć do niej masę w zakresie piętnastu ton na metr kwadratowy powierzchni materiału. Właśnie ta jej właściwość powoduje, że płyty PIR możesz wykorzystywać jako ocieplenie w garażach oraz na parkingach wielopoziomowych. To natomiast prowadzi do prostego wniosku, że w ten sposób możesz uzyskać kilka lub kilkanaście centymetrów prześwitu pomiędzy posadzką a sufitem. Jeżeli na co dzień zawodowo zajmujesz się montażem płyt poliuretanowych, to kolejnym ich plusem będzie dla Ciebie fakt, że są wyjątkowo lekkim materiałem ociepleniowym. Dodatkowo nie powodują one pylenia w czasie obróbki i cięcia. Nie możemy ich również zaliczać do odpadów toksycznych. To wszystko wydaje się zbyt piękne, żeby mogło być prawdziwe. Dlatego już za chwilę przejdziemy do wad płyt poliuretanowych.

wady i zaledy płyt pir i ich akcesoriów

Jakie są największe wady płyt PIR?

Od razu musimy tutaj bardzo mocno podkreślić, że wszystkie wady nie odnoszą się do samego materiału ociepleniowego, a raczej do tego, że trzeba je stosować tylko zgodnie z zaleceniami producenta. Należy pamiętać, że wyróżniamy kilka rodzajów:

Co to oznacza w praktyce? Między innymi to, że płyty poliuretanowe na pewno nie są dobrym izolatorem akustycznym. Jest to materiał ociepleniowy stosunkowo drogi i jeszcze może być trudno dostępny. To są już zdecydowanie wszystkie wady płyt poliuretanowych. Zawsze gdy kupujesz materiał ociepleniowy, to musisz pamiętać o tym, aby wybrać taki o jak najwyższej jakości. Tylko wtedy nie będziesz na niego narzekał. Nie zapominając o dedykowanych akcesoriach montażowych.