Czym kleić płyty XPS?

Styrodur to polistyren ekstrudowany, inaczej XPS. Jest to zaraz po styropianie najczęściej spotykany materiał izolacyjny. Wykorzystuje się go w budownictwie. Ma on pewne bardzo specyficzne właściwości. To właśnie powoduje, że klejenie płyt XPS nie może być wykonywane przy użyciu klejów na rozpuszczalnikach. Wynika to po prostu stąd, że rozpuszczą one styropian XPS. Podpowiemy Ci, czym kleić płyty XPS, jaki rodzaj kleju montażowego wybrać do polistyrenu ekstradowanego i z jakich preparatów lepiej całkowicie zrezygnować. Przedstawimy Ci w tym artykule również inne porady dotyczące klejów do styroduru, czyli do płyt XPS. Wyjaśnimy Ci, jakie są ich najlepsze parametry oraz ceny.

PENOPLEX XPS IZOLACJA FUNDAMENTÓW PIONOWYCH
SOUDATHERM FASADA - KLEJ DO STYROPIANU
PIANOKLEJ

Co to jest polistyren ekstrudowany?

Styrodur to powszechnie używana nazwa polistyrenu ekstradowanego. Czasami mówi się tutaj również o płytach XPS. Te płyty są bardzo dobrym materiałem izolującym. Wykonuje się je ze spienionego polistyreny. Płyty XPS wyróżniają się o wiele większą twardością i mniejszą nasiąkliwością, niż standardowy styropian. Płyty XPS znajdują zastosowanie między innymi w budownictwie. Używa się ich na przykład do ocieplania podłóg znajdujących się bezpośrednio na gruncie, płaskich dachów odwróconych, jak również ścian w pomieszczeniach o bardzo dużej wilgotności, ścian piwnicznych oraz ścian fundamentowych.

Z płyt XPS można również wykonywać elementy reklamowe i dekoracyjne. Konstrukcja płyt XPS to jednolita piana. Jest ona stworzona z komórek w formie wielościanów o nieregularnych kształtach i rozmiarach. Komórki te znajdują się w niewielkiej odległości od siebie. Właśnie dlatego nie ma żadnych osłabień pomiędzy nimi. To natomiast powoduje, że płyty XPS wyróżniają się większą wytrzymałością mechaniczną i wyższymi parametrami izolacyjności termicznej, niż standardowy styropian. Unikatowe właściwości płyt XPS, w szczególności ich bardzo niewielka nasiąkliwość powodują, że możesz go używać do ociepleń poniżej izolacji przeciwwodnej.

Na pytanie czym kleić płyty XPS najprościej powiedzieć, że do klejenia płyt XPS powinieneś wykorzystywać kleje, które nie mają w swoim składzie rozpuszczalników (świetnym przykładem jest klej SOUDAL Soudatherm Roof 170). Wynika to stąd, że spowodują one rozpuszczanie się płyt XPS. Właśnie z tego powodu kleje do płyt XPS nie może być stosowany na przykład jako lepik na zimno albo jako smoła węglowa. W roli klejów do płyt XPS nie sprawdzą się również kleje rozpuszczalnikowe i mieszane. Właśnie z tego powodu do ocieplania płyt XPS stosuje się różnego rodzaju kleje polimerowe.

Czym charakteryzują się kleje poliuretanowe do styroduru?

Jednym ze sposobów na właściwe przyklejenie polistyrenu ekstradowanego do ścian są kleje poliuretanowe np. SOUDAL Soudatherm Roof 250. Mają one zastosowanie zarówno jako kleje do styroduru, jak i kleje do styropianu. Poliuretanowy klej do styroduru ma formę pianki. Na płytę XPS nanosi się ją przy użyciu specjalnych pistoletów montażowych. Taka metoda nakładania kleju powoduje, że montaż płyt izolacyjnych jest niesamowicie sprawny i bezproblemowy. Chcielibyśmy tutaj również dodać, że poliuretanowy klej do XPS twardnieje szybko. Dzięki temu w ciągu jednego dnia możesz wykonać zarówno montaż termoizolacji, jak i wykonywać na niej bardziej zaawansowane prace. Poliuretanowy klej do płyt XPS jest:

  • wydajny,
  • atrakcyjny pod względem cenowym.
  • Co więcej, poliuretanowy klej do płyt XPS i styropianu wyróżnia się bardzo dobrą przyczepnością praktycznie do każdego ocieplanego podłoża.

Tego rodzaju klej do płyt XPS możesz bez problemu stosować do nakładania ich na podłoża mineralne, metal, tworzywa sztuczne, a nawet drewno. Za sprawą swojej unikatowej struktury i zawartości środków hydrofobicznych, poliuretanowy klej do płyt XPS wyróżnia się wybitnie małą nasiąkliwością – odpowiadając na pytanie czym kleić płyty XPS – najlepiej sprawdzonym klejem poliuretanowym Sounda Bond Easy od renomowanego producenta.

SOUDATHERM FASADA - KLEJ DO STYROPIANU
klej Soudal Bond Easy
Icopal Teroson EF TK 395

Jakie cechy ma klej polistyrenowy do XPS?

Termoizolację XPS możesz również przyklejać do ścian, używając do tego klejów polistyrenowych. Tego rodzaju preparaty są bardzo proste w użyciu. Nadają się do klejenia polistyrenu ekstudowanego i styropianu. Dlatego tak często wykorzystuje się je przy różnego rodzaju pracach termoizolacyjnych. Tego rodzaju klejów możesz używać między innymi: w piwnicach, podziemiach, na dachach i poddaszach.