Rodzaje płyt PIR – jakie wybrać?

Płyty PIR są nowoczesnym materiałem przeznaczonym do wykonywania izolacji w budownictwie. Ich najważniejszą zaletą jest to, że mają o wiele lepsze parametry niż klasyczne rozwiązania ociepleniowe. Płyty PIR stają się coraz bardziej popularne. Ich zalety są nie do przecenienia. Producenci ciągle wymyślają nowe technologie, aby domy były jeszcze cieplejsze i przytulniejsze. Jednak każda z płyt PIR ma trochę inne zastosowania. Jeżeli nie chcesz wyrzucić pieniędzy w błoto, to powinieneś dokładnie przeczytać ten artykuł. Wymieniamy w nim najważniejsze zalety płyt PIR oraz omawiamy każdy rodzaj bardzo szczegółowo. Zaczynamy!

Płyty PIR w okładzinie AL – czym się wyróżniają?

Płyty PIR w okładzinie AL zostały specjalnie wymyślone do izolowania dachów płaskich, dachów skośnych i podłóg z ogrzewaniem podłogowym. Charakteryzują się one małym współczynnikiem lambda po starzeniu równym 0.022 W/mk. Dzięki temu, możesz użyć dużo cieńszej warstwy ocieplenia. Przy pozostałych dostępnych materiałach ociepleniowych te ilości są o wiele większe. Płyty PIR w okładzinie AL mogą występować w różnych formatach. Przykładowe dostępne w sklepach internetowych to:

  • 1200×600 mm,
  • oraz 1200×2400 mm.

Natomiast ich standardowe grubości to od 20 mm do 250 mm.

Dodatkowo płyty PIR w okładzinie AL charakteryzują się dokładnie wyfrezowanymi krawędziami. Dzięki temu, mają one większą izolacyjność cieplną. Usuwają one liniowy mostek termiczny. Frezowane krawędzie płyt PIR w okładzinie AL powodują również, że montaż staje się o wiele prostszy. W sklepach internetowych bez problemu odnajdziesz płyty PIR w okładzinie AL z następującymi frezami:

  • płaskim,
  • schodkowym,
  • pióro- wpust.

Płyty PIR z welonem szklanym – jakie są ich cechy?

Płyty PIR z welonem szklanym z pewnością pomogą Ci w podwyższeniu energooszczędności Twojego obiektu. Niezależnie od tego, czy będzie to Twój dom, czy może firma. Płyty PIR z welonem szklanym są złożone z rdzenia termoizolacyjnego ze sztywnej pianki PIR. Dodatkowo są one zabezpieczone z obu stron okładziną gazoprzepuszczalną z welonu szklanego (ETX). Płyty PIR z welonem szklanym są odporne na uszkodzenia i bardzo twarde. Nie odkształcają się w trakcie użytkowania. Kolejną ich zaletą jest wyjątkowo niska waga. płyty o grubości 120 mm ważą 3,6/kg/m. Dodatkowo płyty PIR z welonem szklanym są odporne na negatywne czynniki biologiczne i chemiczne. Dzięki temu, możesz już na zawsze zapomnieć o problemie, jakim są:

  • grzyby,
  • pleśń,
  • owady i gryzonie.

Płyty PIR z welonem szklanym nie tylko są ognioodporne, ale również nie podtrzymują ognia. Są na tyle proste w montażu, że nie potrzebujesz pomocy specjalisty.

Płyty PIR z okładziną bitumiczną – dlaczego warto je wybrać?

Płyty PIR z okładziną bitumiczną to inaczej PIR BT. Rewelacyjnie sprawdzą się przy docieplaniu i termoizolacji. Podpowiadamy Ci, że powinieneś się zastanowić nad zakupem tych płyt właśnie wtedy, gdy izolujesz fundamenty lub masz zamiar pokryć dach papą. Płyty PIR z okładziną bitumiczną są produkowane z okładziny gazoprzepuszczalnej z nasączonego bitumem welony szklanego, wypełane pianką poliizocyjanuratową PIR. Płyty PIR z okładziną bitumiczną są bardzo dobrym wyborem w przypadku domów jednorodzinnych, stalowych hal lub budynków gospodarczych. To świetny wybór również na płaskie dachy oraz na tarasy. Największym atutem płyt PIR z okładziną bitumiczną jest to, że są wyjątkowo odporne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Ich nasiąkliwość jest poniżej dwóch procent. Dlatego są nie tylko wodoodporne, ale również samogasnące. Płyty PIR z okładziną bitumiczną to dobre rozwiązanie dla każdego, kto profesjonalnie zajmuje się ocieplaniem domów.

Płyty PIR z płytą z gipsu-kartonu

Płyty PIR z płytą z gipsu-kartonu składają się z okładziny aluminiowej i warstwy wierzchniej z płyty gipsowo-kartonowej. Są odpowiednie na przykład do termoizolacji od wewnątrz dachów skośnych metodą podkrokwiową i mędzykrokwiową, klatek schodowych i wnętrz budynków zabytkowych.

Który rodzaj płyt PIR jest najbardziej odpowiedni dla Ciebie?