Co najlepiej sprawdzi się do docieplenia Twojego domu? Podpowiemy Ci, jakie parametry powinieneś uwzględnić, gdy wybierasz materiał ociepleniowy. Obecnie największą popularnością cieszą się Aluthermo i Styrodur. Który z nich jest lepszy? Postaramy się odpowiedzieć raz na zawsze Aluthermo czy Styrodur?
Jeszcze kilka słów wprowadzenia – pytamy Aluthermo czy Styrodur?
Wybór termoizolacji ma niebagatelny wpływ na koszty ogrzewania. Tak samo jak zakup pompy ciepła, pieca oszczędzającego energię elektryczną lub ogniw fotowolkaicznych. To wszystko są przykłady inwestycji, które po jakimś czasie z pewnością się zwrócą. Podpowiemy Ci, co powinieneś uwzględnić, gdy będziesz porównywał takie materiały ociepleniowe, jak folia Aluthermo czy Styrodur.
Czym jest współczynnik przenikania ciepła?
Gdy kupujesz telewizor, to patrzysz, jaką ma liczbę cali. Przy komputerze lub laptopie bardzo ważna jest natomiast ilość pamięci RAM lub procesor. A co musisz wziąć pod uwagę, gdy wybierasz materiał termoizolacyjny? W takim przypadku radzimy Ci, żebyś sprawdził lambdę. Jest ona oznaczona takim symbolem: λ. Pewnie dobrze kojarzysz go jeszcze ze szkoły. Im jej niższa wartość, tym lepsze właściwości izolacyjne materiału. Jest to kluczowe, gdy chcemy odpowiedzieć na pytanie Aluthermo czy Styrodur?
Obecnie na rynku możesz spotkać materiały ociepleniowe o następujących współczynnikach lambda:
- płyty ze sztywnej piany PIR w gazoszczelnych okładzinach (λ=0,019 – 0,023 W/mK)
- styrodur XPS (λ=0,032 – 0,036 W/mK)
- styropian EPS (λ=0,031 – 0,038 W/mK)
- wełnę mineralną (λ=0,03 – 0,046 W/mK)
Jakie cechy ma Aluthermo?
Folia Aluthermo została utworzona w 1999 roku w Belgii. Pomysł na jej powstanie wziął się stąd, że było bardzo duże zapotrzebowanie na wysokiej jakości, nowoczesne, cienkościenne materiały izolacyjne. Zastosowanie wyjątkowo precyzyjnej metody produkcji pozwoliło ten firmie w krótkim czasie uzyskać pozycję lidera na rynku Beneluxu. Warto tutaj podkreślić, że firma w procesie produkcyjnym wykorzystywała najwyższej jakości materiały i zgrzewania na całej powierzchni.
Na samym początku 2000 roku przedsiębiorstwo Aluthermo wypuściło na rynek technologię ekranowania swoich produktów warstwą czystego, odpornego na utlenianie aluminium. Pozwalała ona na wypuszczenie na rynek produktu o wyjątkowo dobrych właściwościach pod względem:
- ognioodporności,
- termoizolacji,
- bardzo długim okresie używalności.
Natomiast w 2004 roku przedsiębiorstwu udało się otrzymać patent na produkt Aluthermo Quattro.
Aluthermo Quattro jest pierwszym, cienkim, multi-refleksyjnym systemem izolacji wielowarstwowej w całości zgrzewanym termicznie na całej powierzchni. Ta technologia powoduje, że folia termoizolacyjna nie podlega rozwarstwianiu się. Dodatkowo jest doskonale zabezpieczona przed utlenianiem się. Zastosowano do jej produkcji czyste i polerowane aluminium. Na sam koniec części dotyczącej aluthermo warto jeszcze wspomnieć o tym, że jest całkowicie nieprzepuszczalne dla powietrza i pary wodnej.
Styrodur – czym jest i kiedy go się stosuje?
Styrodur to drugi materiał termoizolacyjny. Nie tylko pod względem samej nazwy jest podobny do styropianu. Różni się jednak od niego metodą produkcji. Jest na co dzień wykorzystywany w budownictwie. Jakie ma dokładnie zastosowania? Jakie są jego najistotniejsze cechy? I to, co najciekawsze, czyli czym on się różni od styropianu oraz folii termoizolacyjnej Aluthermo?
Styrodur to inna nazwa od polistyrenu ekstrudowanego. To zdanie jest dla Ciebie z pewnością czarną magią, jeżeli na co dzień nie masz nic wspólnego z branżą budowlaną, czy z chemiczną. Najważniejsze dla Ciebie jest to, żebyś wiedział, że styrodur jest wykorzystywany do izolacji termicznej powierzchni.
Styrodur ma bardzo charakterystyczną strukturę. Składa się z małych komórek. To natomiast sprawia, że jest wyjątkowo odporny na działanie bardzo niskich temperatur. Właśnie dlatego jest stosowany przede wszystkim do ocieplania domów. Styrodur (zwany również jako płyta XPS) jest bardzo dobrym zamiennikiem dla takich materiałów termoizolacyjnych, jak na przykład: styropian, wełna mineralna, czy Aluthermo. Wytwarza się go przez dodanie środka pianotwórczego do masy polistyrenowej, która później podlega sprasowaniu do pożądanej grubości.