Jako naród bardzo lubimy się spierać zamiast wspierać. Dlatego każdy temat potrafi być powodem do gorących dyskusji. Nawet tak mogłoby się wydawać błahy, jak grubość termoizolacji. Jak wybrać odpowiednią grubość termoizolacji? W tej sprawie każdy ma swoje zdanie i ono jest oczywiście najważniejsze, oraz jedyne słuszne.
A przecież nieprawidłowo wykonane ocieplenie budynku to prawdziwa katastrofa. Wtedy czekają Cię takie nieprzyjemności, jak na przykład grzyb w pomieszczeniu, nieustające zimno niczym na Antarktydzie oraz wysokie rachunki za ogrzewanie. Nie chcesz się zetknąć z ani jedną z wymienionych rzeczy? To koniecznie przeczytaj ten artykuł! Raz na zawsze odpowiemy w nim na pytanie: Jak wybrać odpowiednią grubość termoizolacji? W naszym blogu budowlanym specjalizujemy się w tematyce izolacji.
Aby rozpocząć lekturę artykułu warto przeczytać co to jest styropian EPS?
Grubość termoizolacji – krok w przeszłość
Na samym początku wróćmy jeszcze na chwilę do pięknego, 2000 roku. Wtedy podobno wszystkie komputery miały przestać działać i ogólnie zapowiadano koniec świata. Nic z tego nie wyszło. Za to ludzie zaczęli ocieplać swoje domy. Najpierw ostrożnie, żeby nie przesadzać. W tamtych latach standardowa grubość termoizolacji to od 8 do 10 centymetrów.
Oczywiście znalazły się również osoby, które wyłamywały się z tego schematu. Ocieplały swoje domy bardziej i kładły styropian o grubości 11, 12, 13, 14, a nawet 15 centymetrów! Prawdziwe szaleństwo, musimy to uczciwie przyznać.
Jednocześnie dominowało przekonanie, że ocieplenie domu to niepotrzebny wydatek. Na tym można sobie trochę zaoszczędzić i żyć dalej. No, cóż…. kolejne lata pokazały dobitnie, że nie można. To się zawsze źle kończyło. Oczywiście wiązało się to ze zwiększonymi kosztami ogrzewania budynku.
Na szczęście dzisiaj nie można sobie ocieplać domu, jak się tylko chce. Wprowadzono regulacje prawne, które minimalnej izolacyjności przegród budowlanych. Przejdźmy do konkretów i odpowiedzmy sobie wreszcie na pytanie…
Jaka grubość styropianu?
Grubość styropianu, który jest potrzebny do ocieplenia nowego budynku, musi być określona już na etapie jego projektowania. Zależy ona przede wszystkim od materiału konstrukcyjnego, z którego został postawiony budynek.
Równie ważny jest obszar, który chcesz ocieplić. Grubość termoizolacji będzie się znacząco różnić. Podamy Ci pewien przykład, żeby mógł to jeszcze lepiej zrozumieć. Grubość styropianu na elewacji zewnętrznej musi być dużo większa, niż grubość płyt izolujących na wysokości fundamentów.
Wartości te wynoszą kolejno 12-15 centymetrów oraz 8-12 centymetrów. Inne będą również grubości izolacji dachu, zależnie od jego rodzaju. Najcieńszą warstwę styropianu, bo jedynie 5 centymetrów, wykorzystuje się do ocieplania stropów. Jeżeli Twój dach jest nachylony, to ta wartość będzie wynosiła odpowiednio od 15 do 25 centymetrów.
Natomiast, gdy chcesz ocieplić dach płaski, to musisz położyć styropian o grubości od 25 do 30 centymetrów. Czy teraz już dobrze widzisz, że termoizolacja o grubości 5, czy 10 centymetrów nie miała żadnego sensu? W zasadzie każdy, kto w ten sposób ocieplał swój dom, teraz musi robić to od nowa. Zwyczajnie jest mu zbyt zimno i to nie tylko wtedy, gdy przyjdą siarczyste mrozy.
Grubość to jedno, ale warto zastanowić się nad jego rodzajem. Warto zapytać czy wybrać styropian XPS czy EPS?
Co ze styropianem na elewacji budynku?
Z pewnością jest to kolejna kwestia, o którą można się pokłócić. Szczególnie, gdy nie jest się ekspertem od ocieplania dachów. Musisz wiedzieć, że teraz w standardzie jest ocieplanie dachów białym styropianem. Jego grubość powinna mieć od 12 do 15 centymetrów.
Nic nie stoi również na przeszkodzie, żebyś położył sobie na dachu styropian o grubości od 18 do nawet 20 centymetrów. To najkorzystniejsze rozwiązanie, jeżeli masz dom pasywny lub energooszczędny. Pamiętaj o tym, że gdy wybierasz styropian grafitowy, to możesz zmniejszyć grubość termoizolacji o kilka centymetrów. To pozwoli Ci zaoszczędzić trochę powierzchni dachowej.
A może warto zastanowić się nad płytami PIR? Aby poznać tą technologię, zapraszamy do artykułu jakie wybrać rodzaje płyt PIR. Gdyby były jeszcze jakieś wątpliwości polecamy tekst czy styropian EPS nadaje się na elewację?
Kilka słów podsumowania
Ok. Wiedza jak wybrać odpowiednią grubość termoizolacji uporządkowana. Teraz możesz się poczuć, jak ekspert od termoizolacji budynków i instruować innych, jak powinni ocieplać swoje cztery ściany. Natomiast, gdy masz jeszcze jakieś wątpliwości, to zawsze możesz do nas napisać. Rozwiejemy się błyskawicznie!
Jednak nowoczesne technologie budowlane to nie tylko styropian. Istnieją inne możliwości termoizolacji budynków, między innymi:
- płyty XPS,
- płyty PIR,
- czy klasyczny styropian EPS.