Styropian EPS to inaczej polistyren ekspandowany. Otrzymuje się go przez spienienie granulek polistyrenu. Ten ostatni jest to polimer uzyskiwany w procesie polimeryzacji styrenu. Pochodzi on z rafinacji ropy naftowej lub katalitycznego odwodornienia etylobenzenu. Gdy zmieszasz go z dodatkami, to polistyren będzie najważniejszym składnikiem wielu tworzyw sztucznych. Polistyren ze względu na to, że jest materiałem syntetycznym, to może być bezbarwny, w niewielkim stopniu przeźroczystym lub barwiony na intensywne kolory.
Jakie są zastosowania styropianu EPS?
Najpowszechniejszym sposobem wykorzystania polistyrenu jest jego produkcja w postaci spienionej. To właśnie jest nasz styropian EPS. Styropian ten otrzymywany jest w wyniku szybkiego podgrzewania parą wodną polistyrenu w postaci granulek. W ich środku znajduje się bardzo mała ilość czynnika spieniającego. Stanowi on mieszaninę n-pentanu i izo-pentanu. Styropian EPS jest bardzo często stosowany do produkowania styropianowych płyt izolacyjnych dla branży budowlanej. Można z niego również wytwarzać opakowania do żywności. Im bardziej skuteczne ocieplenie, tym mamy do czynienia z wyższą stopą zwrotu z tej inwestycji. W praktyce oznacza to, że o wiele mniej zapłacisz za ogrzewanie domu. Kup styropian EPS na fasadę, na dach i podłogę, ale dobrą informacją jest także fakt, że styropian EPS na fundamenty to obowiązkowy punkt każdego projektu budowlanego.
Jak wygląda produkcja polistyrenu ekspandowanego?
Styropian stanowi bardzo często stosowany materiał izolacyjny. Otrzymuje się go ze spienionych granulek polistyrenu. W czasie jego produkcji wytwarzają się kulki wypełnione powietrzem. W późniejszym czasie są one wtłaczane do formy, z której następnie powstaje blok. Zależnie od poziomu spienienia można otrzymywać styropiany o rozmaitej częstości. Blok styropiany zazwyczaj jest cięty przy użyciu gorącego drutu. W ten sposób tworzy się płyty styropianowe o rozmaitej długości oraz grubości.
Na pierwszym etapie produkcji, który nazywa się spienianiem wstępnym, polistyren przeznaczony do spieniania poddaje się działaniu pary wodnej oraz bardzo wysokich temperatur. Właśnie ten proces powoduje, że granulat kilkunastokrotnie zwiększa swoją objętość. Następnie tak przygotowany styropian EPS przewozi się do specjalnych silosów. W dalszej kolejności jest w nich przetrzymywany przez kilka godzin. Ten proces ma na celu ustabilizowanie jego struktury. Na następnym etapie wysezonowany styropian EPS dostaje się do maszyny. W tym urządzeniu ponownie pod wpływem działania pary wodnej oraz bardzo wysokich temperatur, tworzy się z niego wielkie prostopadłościami. Są to tak zwane bloki styropianu EPS.
Jakie są zalety wykorzystywania tegoo typu styropianu?
Przede wszystkim, pewnie masz świadomość tego, że marzeniem praktycznie każdego właściciela domu jest to, żeby prezentował się on jak najwspanialej. Jednak równie ważne dla właściciela budynku, jest to, żeby było w nim ciepło. Oczywiście przy jak najniższych kosztach ogrzewania. Musisz również wiedzieć o tym, że nawet 70 procent kosztów utrzymania domu stanowią wydatki na jego ogrzewanie w sezonie jesienno-zimowym, a czasami nawet cały rok. Optymalne ocieplenie budynku umożliwia zmniejszenie kosztów ogrzewania nawet o 30 procent. Czy jesteś w to w stanie uwierzyć? My też nie wierzyliśmy na początku, ale twarde dane nas ostatecznie przekonały.
Jedną z najważniejszych zalet styropianu EPS jest to, że jest to dosyć atrakcyjny pod względem cenowym materiał izolacyjny. Nie bez znaczenia jest również fakt, że koszt styropianu EPS potrzebnego do ocieplenia domu to tylko kilka procent kosztów jego wybudowania. Kolejnym plusem styropianu EPS jest to, że jest prosty w obróbce. Ten rodzaj styropianu nie wie również czym jest starość. Z upływem czasu nie traci swoich unikatowych właściwości i zawsze wygląda tak samo.
Czy styropian EPS jest odporny na wilgoć?
Tak, tak i jeszcze raz tak! To jest chyba jego najważniejsza zaleta. Styropian EPS nie rozpuszcza się w wodzie. W dodatku nie pęcznieje i nie absorbuje wody. Czy mógłbyś w ogóle pragnąć czegokolwiek więcej od tego materiału izolacyjnego? To wymienimy jeszcze jedną zaletę. Styropian EPS jest odporny na działanie wodnych roztworów soli, kwasów i zasad.
Interesuje Cię więcej informacji oprócz co to styropian EPS? Przeczytaj do czego użyć styropianu EPS.