Aluthermo vs Rockwool – porównanie materiałów

Celem tego artykułu jest porównanie izolacji właściwości termoizolacyjnych izolacji refleksyjnej Aluthermo Quattro z izolacją w postaci wełny skalnej Rockwool. Postaramy się szczegółowo przedstawić wady i zalety obu tych materiałów termoizolacyjnych.

folia aluthermo

Aluthermo vs Rockwool – konstrukcja

Wielowarstwowy system izolacji refleksyjnej Aluthermo Quattro jest bardzo wszechstronny. Ten system izolacji powstał z dwóch warstw czystego aluminium. Poszczególne warstwy są rozdzielone dwoma powłokami pęcherzyków powietrznych o strukturze plastra miodu umieszczonych w samogasnącej folii z polietylenu. Chociaż tutaj trzeba również przyznać, że folia termoizolacyjna Aluthermo Quattro podlega recyklingowi, ale nie jest tak pożyteczna dla środowiska naturalnego, jak wełna skalna. Zobacz opinię o folii Aluthermo Quattro.

Natomiast wełna skalna Rockwool doskonale się wpisuje w nurt proekologiczny. Przy jej produkcji zastosowano zasadę 3R. Ta zasada składa się z trzech części, brzmią one następująco:

  • Reduce – ogranicz;
  • Reuse – wykorzystaj ponownie;
  • Recycle – odzyskaj.

Wełna budowlana Rockwool jest trwałym materiałem o bardzo wysokiej jakości. Dzięki temu, nie musisz, co chwilę zmieniać ocieplenia domu lub dachu. Wełna skalna jest idealnym materiałem ociepleniowym do ponownego wykorzystania. Można ją poddać procesowi recyklingu i ponownie jej użyć na kolejnym budynku mieszkalnym lub publicznym. Osoby, które wybierają wełną skalną Rockwool, przyczyniają się do ochrony środowiska w ten sposób, że ograniczają ilość śmieci na wysypiskach, zmniejszają ilość wyprodukowanego CO2 oraz zmniejszają ilości wykorzystanej do jej produkcji wody.

Aluthermo vs Rockwool – odporność na działanie ognia

Folia Aluthermo charakteryzuje się niepalnością (poznaj zastosowania folii aluthermo). Ma klasę ogniową B-d0-s1. Natomiast wełna skalna Rockwool wytrzymuje temperatury powyżej 1000 stopni Celsjusza. Dlatego jest ona idealnym rozwiązaniem dla bardzo wysokich budynków. Świat nieuchronnie się rozwija i urbanizuje. To powoduje, że coraz częściej zamiast domów jednorodzinnych stawia się tak zwane drapacze chmur. Chociaż są to przepiękne i niezwykle nowoczesne budynki, to prawda jest taka, że gdy wybuchnie w nich pożar, to mogą się one szybko stać śmiertelną pułapką. Rozwiązaniem będzie zastosowanie w nich wełny skalnej Rockwool.

Tego rodzaju wełna jest wyjątkowo odporna na działanie ognia. Jednocześnie nie powoduje ona emitowania bardzo dużych ilości dymu, co też ułatwia ewakuację z takiego budynku. Sprawdzi się zarówno w apartamentowcach, jak i ultra nowoczesnych drapaczach chmur. Tego rodzaju wełna skalna znajdzie również zastosowanie w obiektach przemysłowych, szkolnych autobusach, czy innych przestrzeniach. Ten całkowicie naturalny materiał ociepleniowy doskonale się przeplata z przestrzenią miejską. Urbanizacja nie jest dla niego żadnym problemem. Można go z powodzeniem stosować we wszystkich budynkach, które mają zabezpieczenia przeciwpożarowe.

Aluthermo vs Rockwool – właściwości termoizolacyjne

Ten pierwszy materiał ociepleniowy charakteryzują bardzo dobre właściwości termoizolacyjne Współczynnik R = 5,7 m2K/W.

Natomiast wełna skalna Rockwool zapewnia zachowanie stałej temperatury wewnątrz budynku. Jest to korzystne zarówno dla mieszkających w nim ludzi, jak i dla środowiska naturalnego. Warto tutaj dodać również, że wpływa to pozytywnie na stan zdrowia ludzi. Mniej chorują i przeziębiają się. Zachowanie stałej temperatury w pomieszczeniu przyczynia się do zmniejszania kosztów za ogrzewanie, klimatyzacji, wentylacji i śladu węglowego. Zresztą w ostatnim czasie coraz więcej się o nim mówi. Wełna skalna Rockwool charakteryzuje się bardzo dużą elastycznością. Ona powoduje, że łatwo jest zapewnić stałą temperaturę zarówno we wnętrzach publicznych, jak i prywatnych. Izolacja wykonana z wełny skalnej Rockwool () przez cały czas, niezależnie od okoliczności, zachowuje swój pierwotny kształt. Wszystko dzięki skałom, z których ta izolacja została wyprodukowana. Podobnie sytuacja się ma odnośnie wełny kominkowej.

wełna kominkowa firerock