Papa na dach od lat jest wykorzystywana w postaci materiału izolacyjnego. Technologia budowlana się bardzo rozwinęła w ostatnich latach. Efektem tego jest fakt, że tradycyjne, klejone lepikiem papy stanowią już śpiew przeszłości. Każdy chce mieć na swoim dachu papę najnowszej generacji. W tym przypadku są to papy termozgrzewalne. Umożliwiają one wykonanie bezspoinowej warstwy zabezpieczającej.
Jakie są ich najważniejsze właściwości i czym one się różnią od tradycyjnej papy?
Co to jest papa termozgrzewalna?
Papa termozgrzewalna jest bardzo innowacyjnym produktem na rynku. Obecnie wykorzystuje się go do krycia dachów i do zabezpieczania piwnic, fundamentów oraz pozostałych elementów podziemnych.
Zwykła papa dachowa była robiona z tekturowego rdzenia pokrytego asfaltem. Natomiast papa termozgrzewalna jest bardziej skomplikowanym tworem. Na miejscu tekturowego rdzenia znalazła się osnowa. Jest ona:
- odporna na rozciąganie,
- wytrzymała,
- bardzo elastyczna.
Jakie mogą być rodzaje osnów?
Za osnowę może służyć na przykład: włókno szklane, tworzywo poliestrowe lub różne konstrukcje powstałe z połączenia tych dwóch materiałów.
Zależnie od przeznaczenia papy możesz spotkać różnego typu osnowy. Przykładowo osnowa bitumiczna, z obu stron jest pokryta warstwą bitumu. Jego zadaniem jest zabezpieczenie papy przed przesiąkaniem przez nią wilgoci. Warstwa bitumiczna może być tradycyjna lub rozbudowana. Ta bardziej zaawansowana warstwa bitumiczna zazwyczaj jest uzdatniona polimerami.
O jakich polimerach tutaj mówimy?
Możemy tutaj wymienić na przykład Plastomer APP. Sprawia on, że papa dachowa jest dużo odporniejsza i ma lepszą izolację. Może on stanowić aż 40 procent składu bitumu. Natomiast gdy producent doda do papy dachowej 12 procent elastomeru SBS, to automatycznie zwiększy jej odporność na niskie temperatury. Polimer PAO jest odpowiedzialny za zwiększenie przyczepność do podłoża. W dodatku, papa, która ma w sobie tego rodzaju polimer, bardzo dobrze reaguje na szeroki zakres temperatur.
Warto tutaj jeszcze wspomnieć o tym, że warstwa bitumiczna jest pokryta posypką z kruszywa bazaltowego. Dzięki temu, staje się ona bardziej odporna na działanie promieni ultrafioletowych i jest jednocześnie mniej podatna na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. W dodatku, o wiele estetyczniej się prezentuje taka papa dachowa. Warto wiedzieć też o tym, że ta papa jest odpowiednio chroniona przed sklejeniem się przypadkowym ze sobą poszczególnych warstw. Za to odpowiedzialna jest oczywiście folia antyadhezyjna. Znajduje się ona na spodniej stronie papy dachowej termozgrzewalnej.
Jakie są najważniejsze zalety i wady papy termozgrzewalnej?
Kiedyś wykonanie pokrycia ze standardowej papy dachowej wiązało się z ogromnym i długotrwałym wysiłkiem. Dekarz w pierwszej kolejności pokrywał dach warstwą gorącego lepiku. Zazwyczaj on spływał i z ten sposób brudził całą elewację. Natomiast papa termozgrzewalna nie niesie za sobą takich problemów. W dodatku jest ognioodporna. Dzisiaj układanie pokrycia dachowego jest o wiele mniej czasochłonne i pracochłonne.
Jakie są rodzaje papy dachowej?
Wróćmy koniecznie do współczesności. Obecnie na rynku możesz spotkać następujące rodzaje papy dachowej:
- Papa podkładowa – umieszcza się ją pod finalnym pokryciem dachu. Stanowi ona warstwę izolacyjną. Charakteryzuje się ona posypką drobnoziarnistą. Tego rodzaju papa dachowa jest całkowicie niewidoczna.
- Papa wierzchniego krycia (nawierzchniowa) – ostatnia widoczna warstwa poszycia dachowego. Tego rodzaju papa jest bardzo odporna na działanie czynników atmosferycznych oraz na promieniowanie ultrafioletowe. Ma o wiele lepsze właściwości i parametry niż papa podkładowa. Z uwagi na to, że papa wierzchniego krycia jest dobrze widoczna, to jest też bardziej estetyczna. Ma grubszą posypkę. Czasami tego typu papa dachowa ma również ciekawą kolorystykę lub ozdobne wzory.
- Papa fundamentowa – to skuteczna ochrona przed zawilgoceniem murów i przed wystąpieniem grzybów czy pleśni.