Rodzaje styropianu EPS

Z przyjemnością podpowiemy Ci, co powinieneś wiedzieć, gdy kupujesz styropian EPS. Styropian ten jest jednym z najpopularniejszych materiałów ociepleniowych w tym kraju i nie ma w tym niczego zaskakującego. W sklepach budowlanych możesz znaleźć styropiany o różniej izolacyjności cieplnej, wytrzymałości oraz odporności na zawilgocenie. Podpowiemy Ci, co powinieneś wiedzieć, gdy chcesz kupić styropian EPS. Jak odróżnić oznaczenia na opakowaniu? Jaki rodzaj styropianu EPS będzie najlepszy do konkretnego zastosowania? Poznaj rodzaje styropianu EPS.

rozne rodzaje styropianu

Wszechstronny materiał ociepleniowy

Możemy z dużą dozą prawdopodobieństwa stwierdzić, że nie ma takiego domu, w którym nie zostałby zastosowany styropian do jego ocieplenia. To ocieplenie może dotyczyć ścian, podłóg, czy sufitów. Są także styropiany dedykowane konkretnym rozwiązaniom:

Z jednej strony to bardzo dobrze, że styropian jest taki wszechstronny, ale z drugiej ciężko jest nie pogubić się w tych wszystkich rodzajach i parametrach styropianu. Do wyboru masz między innymi styropian: biały, szary, w kropki, do ścian, do podłóg, frezowany… Od samego wymieniania mniej odporne na stres osoby może rozboleć głowa. Tym bardziej że te styropiany znacznie się różnią w cenach.

Dlatego podpowiemy Ci, jaki styropian EPS, najlepiej się sprawdzi na ściany, a jaki na podłogi, fundamenty, czy stropy. Zajmiemy się też podstawowymi parametrami i etykietami na opakowaniach. Nie zapominając produkcie zwanym styropapa.

Co to jest styropian EPS?

Jest to inaczej polistyren ekspandowany. Ten rodzaj styropianu jest znany już od kilkudziesięciu lat. Tworzy się go przez formowanie materiału w bloki. W dalszej kolejności tnie się go na płyty o wymaganej grubości. Struktura powierzchni jest porowata. To niedobrze, bo dzięki temu ten rodzaj styropianu EPS jest podatny na nasiąkanie wodą. Na szczęście styropian ogólnie ma niewielką podatność na nasiąkanie. Płyty z polistyrenu ekspandowanego bardzo często mają wymiary 500 × 1000 mm. Natomiast paczki standardowo mają objętość 0,3 m3.

Jakie są dostępne rodzaje styropianu EPS?

Dodatkowo, jeżeli już jesteśmy przy rodzajach styropianu EPS, to możemy tutaj wyróżnić konkretne rodzaje styropianu EPS:

  • Styropian EPS zwykły – są to płyty o bardzo różnej gęstości, wytrzymałości oraz przewodności cieplnej. Mamy tutaj na myśli oczywiście współczynnik lambda.
  • Styropian EPS grafitowy – mogą to być srebrne, szare lub czarne płyty w nakrapiany wzór. Na pewno bardzo dobrze je kojarzysz, jeżeli kiedykolwiek przeprowadzałeś remont generalny domu lub mieszkania. Ten rodzaj styropianu EPS jest odpowiedni zarówno do ocieplania ścian, jak i fundamentów, czy podłóg. Jednak tutaj możesz się bardzo mocno pomylić. To, że ten rodzaj styropianu EPS ma ciemną barwę, nie oznacza jeszcze wcale, że jest bardziej wytrzymały niż ten standardowy w kolorze białym.
  • Styropian EPS o zmniejszonej chłonności wody – bardzo często ten rodzaj styropianu EPS ma kolor niebieski. Najczęściej stosuje się go do ocieplania fundamentów. Nadaje się on również do położenia na płaskich dachach lub na podłogach. Ogólnie rzecz biorąc, ten rodzaj styropianu EPS ma nie tylko mniejszą chłonność, ale również większą gęstość oraz wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne.
styropian swisspor

Współczynnik przewodzenia ciepła – lambda

Jak możesz rozstrzygnąć, jakie właściwości ma styropian EPS, który właśnie chcesz kupić? Do jakich zastosowań będzie odpowiedni konkretny rodzaj styropianu EPS? Koniecznie spójrz na etykietę styropianu. Jest ona dołączona do każdej paczki lub nadrukowana bezpośrednio na foliowym opakowaniu. Oprócz nazwy handlowej, która w ogóle nie jest określona w polskim prawie, producent musi tam zamieścić współczynnik przewodzenia ciepła. Jego inna nazwa to lambda. Ten parametr dokładnie określa zdolność styropianu EPS do przewodzenia ciepła.

Musisz wiedzieć o tym, że styropian EPS ma być zabezpieczeniem przed stratami ciepła. Dlatego im dany rodzaj styropianu EPS, ma niższą lambdę, tym korzystniej. Gdy położysz na ścianach styropian EPS o takiej samej grubości, ale niższe lambdzie, to będziesz miał mniejsze straty ciepła. Mniej również zapłacisz za ogrzewanie w sezonie grzewczym