Czym jest współczynnik lambda w płytach PIR?

Materiały poliuretanowe są bardzo popularne w dzisiejszych czasach. Służą one między innymi do: ocieplania dachów skośnych, dachów płaskich, ścian, posadzek, stropów i tarasów. Korzyści z zastosowania płyt PIR możemy podzielić na: architektoniczne, użytkowe, wykonawcze, energooszczędne i ekologiczne.

Współczynnikiem lambda nazywamy przewodność cieplną, czyli zdolność substancji do przekazywania energii wewnętrznej. Jest to kluczowy współczynnik, dlatego warto nim się kierować przy wyborze materiałów budowlanych.

Jak zmienił się współczynnik lambda w 2017 roku?

Od 1 stycznia 2017 roku budowane od podstaw domy musiały mieć lepszą izolację. Zastosowanie płyt PIR pozwala na poniesienie zdecydowanie mniejszych strat energii. W dodatku płyty PIR są przyjazne dla środowiska naturalnego, niezależnie czy jest to płyta PIR 10cm, czy płyta PIR 15cm.

współczynnik lambda

Jaki współczynnik lambda mają płyty PIR?

Płyty PIR wyróżniają się niskim współczynnikiem lambda. Wynosi on dokładnie 0.022 W/mk. Przy tak niewielkim współczynniku lambda możesz położyć cieńszą warstwę ocieplenia. Pozwala to jednocześnie na automatyczne powiększenie powierzchni użytkowej nieruchomości. Inne materiały mają:

  • Tradycyjny styropian ma o wiele wyższy współczynnik lambda. Wynosi on około 0.035.
  • Natomiast przy wełnie mineralnej jest to 0.040.

Położenie płyt PIR wiąże się z bardzo niewielkim obciążeniem dachu. Izolacja o mniejszej gęstości ma mniejszy wpływ na obciążenie mechaniczne połaci dachowych. Dzięki temu możesz zmniejszyć ich nośność. Płyty PIR są idealny rozwiązaniem przy systemie nakrokwiowym. Płytę termoizolacyjną montuje się na krokwiach. Prowadzi to do praktycznie całkowitego wyeliminowania mostków termicznych w konstrukcji dachu. To wszystko powoduje, że cała konstrukcja jest energooszczędna, ma wieloletnią żywotność i jest zgodna z aspektem fizycznym domu.

Jak wykonać termoizolację posadzki?

Posadzkę w budynku wykonuje się jednokrotnie. Gdy podłoga nie będzie odpowiednio zaizolowana, to w dużym stopniu zwiększy to zużycie energii. Właściwie wyizolowana podłoga sprawi, że dom będzie o wiele bardziej komfortowy w codziennym użytkowaniu. Najważniejszą zaletą płyt PIR zastosowanych na podłogach jest to, że nie wchłaniają one wody. Jest to ogromne udogodnienie w porównaniu do tradycyjnego styropianu. Płyty PIR nie utleniają się.

Czym zaizolować ściany?

Gdy dowiesz się więcej o całym cyklu życia materiału, to dopiero wtedy będziesz wiedział, jakie są koszty jego wyprodukowania, eksploatacji i w końcu utylizacji. Wtedy też będziesz mógł go porównać z innym materiałem ociepleniowym. Chociaż płyty PIR są droższe niż na przykład wełna mineralna, to ich zastosowanie powoduje obniżenie ogólnych kosztów przy położeniu płyt trójwarstwowych.

To jedna z bardzo wielu zalet zastosowania płyt PIR. Dzięki temu, że te płyty mają niski współczynnik lambda, to można uzyskać o 70 procent wyższą wartość termoizolacji. Oczywiście w porównaniu do tradycyjnych materiałów ociepleniowych, takich jak wełna, czy styropian. Do uzyskania niskich wartości współczynnika lambda, wystarczy 15-centymetrowe ocieplanie płytami PIR. Aby uzyskać taki sam współczynnik lambda przy styropianie i wełnie, to należy położyć 25-centymetrową warstwę ocieplenia. Zobacz, jak ogromna jest to różnica! Również w kosztach.

Płyty PIR są odporne na wilgoć i gryzonie

Kolejną zaletą płyt PIR jest brak wymogów biologicznych. W praktyce oznacza to, że płyty PIR są odporne na:

  • kuny,
  • myszy i szczury,
  • glony,
  • mchy oraz porosty.

Wymienione powyżej czynniki są w stanie zniszczyć albo w znacznym stopniu skrócić żywotność takich materiałów izolacyjnych jak na przykład wełna mineralna, czy styropian. Te uszkodzenia mechaniczne, czy mchy, sprawiają, że termoizolację trzeba w całości wymienić.

współczynnik lambda w płytach pir

Kolejne zalety płyt PIR związane z niskim współczynnikiem lambda

Niski współczynnik lambda powoduje również, że płyty PIR są odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne. Nasiąkliwość wodą jest tutaj tylko w granicach 2 procent. Płyty PIR są również bardzo wytrzymałe na ściskanie. Ta odporność to ponad 12 ton ma m2. Pozostawia ona pod tym względem pozostałe materiały izolacyjne daleko w tyle. Powiedzmy sobie, że o jakieś 300 procent. Płyty PIR charakteryzują się również bardzo wysokimi parametrami ognioodpornymi.

Nie znasz jeszcze płyt PIR? Dowiedz się co to są płyty PIR, lub poznaj najpopularniejsze grubości płyt PIR i ich zastosowania.

Zobacz najpopularniejsze produkty z kategorii płyt PIR: