Najpopularniejsze grubości płyt PIR i ich zastosowania

Płyty PIR to utwardzony poliizocyjanuran. Ten konkretny materiał zaliczamy do pianek poliuretanowych (chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj artykuł pod tytułem “Co to są płyty PIR?”). PIR jest najważniejszą częścią płyt warstwowych. Stosuje się je standardowo do obudowywania ścian i dachów w budynkach. Grubość płyty PIR ma znaczący wpływ na jej zastosowanie. Dlatego zaraz omówimy tutaj ich najpopularniejsze grubości i możliwości wykorzystania.

Płyty PIR służą do ocieplania budynku i zapobiegają uciekaniu z nich ciepła. Są idealnym wyborem między innymi do pomieszczeń znajdujących się na poddaszach. Płyty PIR mają trzy razy większą wytrzymałość na ściskanie niż standardowe izolacje. Dlatego w czasie montażu płyt możesz swobodnie chodzić po dachu bez obawy o to, że ulegną one przypadkowemu uszkodzeniu. Jeżeli już dobrze wiesz, że chcesz mieć u siebie płyty PIR, to warto teraz poznać ich najpopularniejsze grubości.

PIR ETX PACZKA

Najbardziej znane grubości płyt PIR

Poniżej wymienimy kilka najbardziej popularnych grubości płyt PIR wraz z możliwościami ich zastosowania. Zaczniemy on najcieńszych. Są to:

  • płyta PIR 2 cm – ta płyta PIR jest odpowiednia do izolacji ścian zewnętrznych trójwarstwowych, dachów płaskich, tarasów. Jest całkowicie odporna na wodę. Wymaga montażu na klej, gryzonie oraz czynniki chemiczne. Jej żywotność to około 40 lat.
  • płyta PIR 5 cm – płyta PIR o tej grubości jest odpowiednia do docieplania i termoizolowania dachów, elewacji i ścian, podłóg i posadzek. Znajdzie ona zastosowanie nie tylko w domach jednorodzinnych, ale również w halach produkcyjnych, czy budynkach inwestorskich, takich jak na przykład chlewnie, obory, kurniki i pieczarkarnie. Płyta PIR o tej grubości jest odporna na wodę, gryzonie oraz ogień. Dlatego można ją też z powodzeniem stosować na poddaszach w domach jednorodzinnych.
  • płyta PIR 10 cm – płyta PIR bardzo dobrze nadaje się do izolacji dachów płaskich, dachów skośnych i powierzchni z systemem ogrzewania podłogowego. Można ją położyć cieńszą warstwą. Dzięki temu otrzyma się więcej powierzchni użytkowej w domu. Płyta PIR o grubości 10 cm o wiele lepiej izoluje niż wełna i styropian.
  • płyta PIR 12 cm – to wręcz znakomity wybór do ocieplania dachów skośnych, strychów, poddaszy, tarasów, stropodachów, ścian, stropów, piwnic, fundamentów oraz podłóg. Płyta PIR o tej grubości charakteryzuje się bardzo dobrymi właściwościami termoizolacyjnymi i przeciwogniowymi. Płyty PIR mogą mieć krawędzie proste lub na zakładkę i na pióro.
  • płyta PIR 15 cm – najczęstsze ich zastosowanie to izolacja podłóg, dachów skośnych nakrokwiowo, dachów skośnych podkrokiowo, oraz międzykrokwiowo. Płyty PIR o tej grubości charakteryzują się wyśmienitymi parametrami termoizolacyjnymi i wytrzymałościowymi. Są również wyjątkowo proste w montażu i odporne na działanie ognia. W ogóle nie wchłaniają wody.

Pozostałe dostępne grubości płyt PIR

Płyty PIR występują także w mniej popularnych grubościach, jednak ich stosowanie także znacząco pomaga uzyskać odpowiednią izolację termiczną. Oto one:

  • płyty PIR 3 cm – najczęściej wykorzystuje się je do ocieplania dachów skośnych, płaskich, ścian, stropów, posadzek na gruncie, oraz attyk dachów płaskich. Płyta PIR o tej grubości charakteryzuje się o wiele lepszymi właściwościami termoizolacyjnymi niż styropian, czy wełna mineralna. Płyta PIR jest odporna na działanie czynników biologicznych i chemicznych.
  • płyty PIR 4 cm – to wręcz idealny wybór do ocieplania dachów płaskich, dachów skośnych i powierzchni z systemem ogrzewania podłogowego. Dodatkowo ta płyta PIR nadaje się do dachów w systemie międzykrokwiowym i podkrokwiowym.
  • płyty PIR 6 cm – gdy pragniesz ocieplić posadzkę, podłogę z systemem ogrzewania podłogowego, dach płaski lub skośny, czy mur szczelinowy, to płyta PIR o tej grubości, będzie tutaj perfekcyjnym rozwiązaniem. Płyta jest wytrzymała na ściskanie i ma wysoki współczynnik przewodzenia ciepła.
  • płyty PIR 8 cm – jest idealna to termoizolacji posadzek ogrzewanych i nieogrzewanych. Można ją również położyć na stropie, tarasach i balkonach.
  • płyty PIR 20 cm – przeznaczona do ocieplania dachów skośnych, poddaszy, strychów, stropodachów, czy tarasów.

Płyty PIR różnią się między sobą nie tylko grubościami, ale również zastosowaniem. Łączy je to, że są odporne na działanie ognia, wody, oraz czynników biologicznych.

różne grubości płyt PIR