Płyty izolacyjne PIR są odpowiednie do izolacji dachów skośnych w nowych oraz w modernizowanych budynkach o każdym pokryciu. Bardzo dobrze nadają się one do izolowania dachu w systemie nakrokwiowym. Likwiduje on problem pojawiania się mostków termicznych. W dodatku jest również możliwość zamontowania płyt PIR w systemie podkrokwiowym i międzykrokwiowym. Zachęcamy do przeczytania więcej o montowaniu płyt PIR.
Na czym polega metoda nakrokwiowa?
Metoda nakrokwiowa to położenie ocieplenia dachu nie między krokwiami, a na nich. Najbardziej odpowiednie do tego celu są płyty PIR. Z tego względu, że są one dostatecznie sztywne. Dlaczego płyty PIR stały się tak bardzo popularne? Podpowiemy Ci, jak są ich najważniejsze zalety.
Jak najczęściej ociepla się dachy?
Najpopularniejsza metoda ocieplania poszycia dachowego to położenie wełny budowlanej (mineralnej) między oraz pod krokwiami. Dzięki temu otrzymuje się grubość warstwy cieplnej potrzebną do utrzymania właściwego poziomu ochrony przed utratą ciepła. W ostatnich latach jednak coraz chętniej stosuje się inny system ocieplenia dachu. Mamy tutaj na myśli oczywiście płyty PIR, które są układane na krokwiach.
Jakie warunki trzeba spełnić, aby zastosować tę metodę ocieplania dachu?
Przede wszystkim należy do niej wykorzystać materiał nienasiąkliwy oraz sztywny. Bardzo często płyty PIR mają krawędzie z frezem pióro-wpust. Ta krawędź pozwala je idealnie do siebie dopasować i tym samym zagwarantować całkowitą szczelność ocieplenia dachowego. Jednak to jeszcze nie wszystko. Kolejną bardzo ważną zaletą płyt PIR jest to, że mają nasiąkliwość poniżej 2 procent. Dzięki temu, że są cieńsze i mają mały ciężar własny, to gwarantują lepszy współczynnik przewodzenia ciepła. Musisz mieć świadomość, że styropian, czy wełna mineralna są o wiele grubsze, a mimo to mają gorsze parametry przewodzenia ciepła.
Jakie więc są zalety metody nakrokwiowej montażu płyt PIR?
Pierwszym niewątpliwym atutem są łatwe do wykluczenia mostki termiczne. Za sprawą właśnie takiego montażu płyt PIR dach ma zagwarantowaną stuprocentową szczelność. Wszystkie elementy konstrukcyjne są tak samo okryte. Płyty izolacyjne PIR, gdy znajdują się na krokwiach, to charakteryzują się odpornością na osuwanie. Na to bardzo często są narażone pokrycia dachowe ocieplane wełną mineralną. Zewnętrzna izolacja cieplna znacznie ogranicza ryzyko skraplania się pary wodnej w środku dachu. To stwierdzenie odnosi się, w szczególności do płyt z membraną dachową.
Płyty PIR są naprawdę proste w montażu
Metoda nakrokwiowa jest prostsza, na przykład przy remoncie dachu. Wynika to stąd, że montaż płyt realizuje się na jego zewnętrznej stronie. W dodatku musimy wspomnieć o tym, że metoda nakrokwiowa jest sama w sobie o wiele prostsza. Płyty PIR są odpowiednio sztywne, więc montuje się je o wiele sprawniej niż na przykład wełnę mineralną. Ona musi być położona między i pod krokwiami.
Płyty PIR gwarantują więcej miejsca na poddaszu
Po zastosowaniu płyt PIR pomieszczenia na poddaszu będą charakteryzowały się większą powierzchnią użytkową. Jeżeli odejmie się jedną warstwę ocieplenia, które było wcześniej pod krokwiami, to wysokość poddasza od podłogi do skosów stanie się o wiele większa.
Krokwie są dekoracyjnym elementem we wnętrzu
Metoda nakrokwiowa daje możliwość pozostawienia odsłoniętej konstrukcji dachu. Wtedy będzie ona widoczna od poddasza. Płyty izolacyjne PIR będą się znajdowały na sztywnym pokryciu dachowym. W praktyce oznacza to, że krokwie będą mogły stać się dekoracyjnym elementem na poddaszu. Musisz również mieć świadomość tego, że sztywne poszycie połaci musi być zrobione z ładnie wyglądającego drewna. Tylko wtedy będzie to miało jakiś sens. Najlepiej, żeby drewno było nieimpregnowane na zielono i strugane.
Kilka słów podsumowania
Jak sam możesz zobaczyć, montaż płyt PIR na swoim dachu, to niezwykle korzystne rozwiązanie. Dlatego jesteśmy zdania, że powinieneś się bliżej zainteresować tym tematem. Płyty PIR są odpowiednie zarówno do starego, jak i do nowego budownictwa.